DHZ Plešivec

Dobrovoľný hasičský zbor v obci založili roku 1924.

Už roku 1923, po požiari v Gemerskej ulici, Ján Horák, organizoval teoretické školenie a praktický výcvik dobrovoľníkov pre obsluhu požiarnej techniky. DHZ mal k dispozícii tri ručné striekačky, namontované na vozoch. Uskladňovali ich v priestoroch závodu Drevného priemyslu. DHZ mal v roku založenia vyše 25 členov. Prvým veliteľom bol Ján Horák. V roku 1926 obec postavila za reform . Kostolom drevenú požiarnú zbrojnicu, kde okrem striekačiek boli umiestnené aj tri sudy na vodu na vozoch. Zbor dostal hasičskú zástavu v roku 1932. Členovia mali ušitú uniformu z bieleho ľanového plátna, na hlave nosievali kožené prilby a při slávnostiach brigadírky. Požiarnú techniku obohatili o 12 m dlhý dvojkolesový pomocný rebrík.

Na valnom zhromaždení 5.marca 1935 bol za veliteľa zvolený Dr. Jozef Thausz, za jeho zástupcu obchodník Arpád Fischer a za tajomníka učiteľ Vojtech Čabai. Zbor bol v roku 1934 vnútorne zreorganizovaný. Dňa 10.augusta 1934 veľkolepo oslávil 10. výročie svojho založenia za účasti zakladateľa zboru Jána Horáka, čestného zborového predsedu. Na valnom zhromaždení bolo rozhodnuté, že obec zakúpi motorovú striekačku z vlastných prostriedkov a z výnosu hasičskej dávky.

Roku 1943 boli výstroj a výzbroj premiestnená do zbrojnice v budove terajšieho obecného úradu. Počas prechodu vojnového frontu bola požiarná technika zničená, resp. rozkradnutá. Po vojne bolo nutné začínať odznova. Bola zakúpená dvojkolesová motorová striekačka DS 16 so súpravou hadíc. Po Jánovi Horákovi o rozvoj požiarnej ochrany v obci sa do roku 1952 zaslúžili poprední funkcionári DHZ Albert Teleky, Ján Tavassy, Dezider Valgon, Dr. Jozef Thausz, Vojtech Čabai, Arpád Fischer, Alexander Lednický st., Ľudovit Pál Pulen a Ladislav Šiling.

Od roku 1951 v obci pôsobila miestna jednota Čs. zväzu hasičstva, neskôr Čs. zväzu požiarnej ochrany. Vo dvore obecného dvoru bola postavená veža na sušenie hadíc a roku 1956 zbor prevzal autocisternu Praga RN AC-16. V rokoch 1967-1971 bola vybudovaná moderná požiarná zbrojnica. Požiarnú techniku doplnili o autocisternu Škoda 706­ r. 1970 a ďalšiu výzbroj a výstroj. Koncom roku 1972 DHZ mal 171 členov, z toho 34 žien. Starostlivosť venoval aj dorastu. Požiarné družstvá v súťažiach dosahovali pekné výsledky a umiestňovali sa v nich na popredných miestach. Maximálnu pomoc poskytovali najmä při povodniach v rokoch 1952, 1957, 1962, a 1972. Po roku 1952 predsedami miestnej požiarníckej organizácie boli Alexander Kocsárdy, Július Barna, Štefan Jamenčík, Árpád Brezina, Alexander Antal a od r. 1968 Vojtech Skokan. Od roku 1961 bol veliteľom Ladislav Greško. V roku 1983 predsedom MJ ZPO bol Ladislav Šiling a veliteľom spomínaný Ladislav Greško.

Od roku 1992 je predsedom DHZ Ladislav Jánošdeák